parallax background

Hosting & Domain Hizmeti


Hosting, tam Türkçe karşılık olarak barındırma anlamına gelen bir kelimedir. Türkçe anlamından da anlaşılacağı üzere hosting bir veriyi herhangi bir yerde barındırmak anlamına gelmektedir.
Kendinize ait bir internet sitesi kurmak istediğinizde öncelikle bir domain (alan adı) sahibi olmanız ve bu alan adı üzerine web sitesi kurabilmek için de hosting hizmetine sahip olmanız gerekir. İnternet üzerinde iş yeriniz, şirketiniz ya da kişisel zevklerinizi, hobilerinizi yayınlayabilmeniz için ihtiyacınız olan temel iki şey domain ve hosting hizmetidir.

Hosting hizmeti, yüksek internet hızına sahip bilgisayarlar üzerinden sağlanır. Ancak bu bilgisayarlar yüksek işlemci gücüne ve kaynaklara sahip endüstriyel bilgisayarlardır. Sunucu olarak adlandırılan bu bilgisayarlar, evlerde kullandıklarımızın aksine 7 gün 24 saat çalışma esasına göre üretilirler. Sunucular aylarca hatta yıllarca kapanmadan ve arıza yapmadan çalışabilecek kapasitede üretilirler. Bu güçlü sunucular sayesinde hosting hizmeti yüksek uptime oranı ile sağlanır ve internet siteleri hemen hemen 7 gün 24 saat ulaşılabilir olurlar.
Domain ya da alan adı, bir web sitesinin fiziksel adıdır.Her web adresinin bir domaini vardır ve bu domain o siteye özeldir. Bir domain sadece o domainin sahibi tarafından erişilebilir ve kullanılabilir. Domain, birinin doğrudan belirli bir web adresine erişmek için tarayıcıya yazdığı harf, sayı ve sembollerin birleşimidir.

Örneğin, ÖzgülNET web sitesini ziyaret etmek istiyorsanız, tarayıcıya “ÖzgülNET” yazmanız yetmez, bu sizi web sitesine değil, “ÖzgülNET” için yapılan arama sonuçlarına yönlendirir. Siteye direkt erişmek için tarayıcınıza “ozgulnet.net” domainini yazmanız gerekir.
Alan adları, insanların interneti taraması ve belirli bir web sitesine erişmesi için kolay bir yol sağlar. Yoksa hepimiz, bilgisayarların web sitelerini tanımak için kullandıkları sayı ve harf dizelerinden oluşan IP adreslerini kullanmak zorunda kalırdık. Domain, kişilerin web sitelerini ziyaret etmelerini kolaylaştırmak amacıyla kullanıldığından, basit ve akılda tutulabilir olması önemlidir. İyi bir domain seçmek, web sitenizin performansını kritik bir şekilde etkileyebilir.

Güvenilir ve Uygun!

Sizlere uygun alan adı ve güvenilir hosting hizmeti sağlıyoruz.
TEKLİF AL